عمومی ایران ایرانی موسیقی خواننده

عمومی: ایران ایرانی موسیقی خواننده اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تحریر، زینت آواز است

تحصیل در فضای دانشگاه تا عالی‌ترین درجه و فراگیری موسیقی ایرانی و ادامه آن به صورت حرفه‌ای با نوازندگی سنتور و سه‌تار از ویژگی‌های جالب و کم نظیر خواننده اصفهان

تحریر، زینت آواز است

تحریر، زینت آواز است

عبارات مهم : ایران

تحصیل در فضای دانشگاه تا عالی ترین درجه و فراگیری موسیقی ایرانی و ادامه آن به صورت حرفه ای با نوازندگی سنتور و سه تار از شاخصه های جالب و کم نظیر خواننده اصفهانی موسیقی سنتی معاصر است که تاکنون آلبوم های زیادی را با همکاری با گروه های متفاوت در عرصه موسیقی سنتی روانه بازار کرده و البته تجربه اجراهای متفاوت صحنه ای را در مقام خواننده در داخل و خارج از کشور عزیزمان ایران داشته هست. .

حسام الدین سراج، خواننده کم حرف و محجوب موسیقی سنتی کشور عزیزمان ایران است که آهسته و پیوسته کار می کند و از وقت ورود به عرصه خوانندگی در موسیقی ایرانی تا امروز دست از کار و تلاش مستمر نکشیده هست. با این هنرمند کم گوی و گزیده گوی، مصاحبه ای راجع به برنامه هایی که در سال ۹۶ دارد، انجام داده ایم.

تحریر، زینت آواز است

شما مدت بسیاری است در سکوت خبری کارهایتان را پی می گیرید در حال حاضر روی چه آثاری کار می کنید؟

جدیدترین اثری که مشغول کار روی آن هستیم «ایران من» نام دارد. شعر قطعه کشور عزیزمان ایران من از زنده یاد حسین منزوی هست. در کنار این قطعه، از شعر شعرایی همچون آقای هوشنگ ابتهاج، حافظ و مولانا هم استفاده شده. الان مراحل نهایی کار روی این آلبوم هست. مراحل ضبط آلبوم به آخر رسیده و در مرحله میکس هست. ان شاءالله بعد از ماه مبارک رمضان کشور عزیزمان ایران من منتشر می شود.

به عنوان هنرمندی که هم آواز برایش اهمیت داشته و هم در عین حال کارهایش با روح زمانه ارتباط خوبی داشته از حال و هوای این اثر هم بگویید.

تحصیل در فضای دانشگاه تا عالی‌ترین درجه و فراگیری موسیقی ایرانی و ادامه آن به صورت حرفه‌ای با نوازندگی سنتور و سه‌تار از ویژگی‌های جالب و کم نظیر خواننده اصفهان

سعی شده است کار مخاطب پسند باشد. هم جوان هایی را که علاقه مند به موسیقی هستند و هم علاقه مندان به موسیقی سنتی را راضی کند.

درباره کنسرت هایی که قرار است بعد از این برگزار کنید هم برایمان بگویید؟

قرار است بزودی چند برنامه در شهرهای متفاوت کشور و البته پایتخت کشور عزیزمان ایران اجرا کنیم، ولی هنوز نمی توانم تاریخ دقیقی را جهت این اجراها بگویم، چون هنوز به طور قطعی تاریخ کنسرت ها مشخص نشده هست. اجرای کنسرت هم منوط به این است که چه زمانی تالار وحدت را به ما بدهند. البته روز عید فطر را به ما وقت داده بودند که چندان مناسب نبود، بنابراین منتظر باز شدن وقت مناسبی هستیم تا بتوانیم در پایتخت کشور عزیزمان ایران روی صحنه برویم.

برای اجرای کنسرت، کدام اشخاص یا گروه ها را به همکاری دعوت خواهید کرد.

تحریر، زینت آواز است

در حال حاضر داریم با دوستان گروه بیدل و گروه سور فعالیت می کنیم. در گروه سور، آقای مولانیا آهنگسازی ها را انجام می دهد. دوستان حاضر در گروه سور از جوانان با استعداد و توانمند عرصه موسیقی هستند و اعضای گروه بیدل هم از دوستان قدیمی و از نوازندگان با سابقه و استادان موسیقی ایرانی هستند.

برای کسی چون شما که کارنامه مشخصی در زمینه موسیقی دارید و البته در میان مخاطبان به عنوان خواننده آواز ایرانی آشنا شده است اید، چه مسیری باید طی شود که در آثار گذشته و البته امروزش بتواند دو طیف طرفداران موسیقی سنتی و علاقه مندان جوان آن را با خودش همراه کند؟

این روزها حفظ کردن این دو وجه کاری بسیارسخت است چون موسیقی امروز کاملا از مدار قدیمی خودش خارج شده است هست. آن چیزی هم که وزارت فرهنگ و ارشاد و تا حدودی شرکت صداوسیما به آن اهمیت می دهند زیاد همان موسیقی پاپ هست. البته موسیقی پاپ هم باید در جامعه رواج داشته باشد هرچند با توجه به صحبت هایی که قبلا هم با شما در این باره داشتیم، عنوان مورد بحث رعایت اندازه این نوع از موسیقی در جامعه هست. از نظر من در شرایط کنونی با کار و تلاش است که می شود موسیقی مورد نظر ما را حفظ کرد و اشاعه داد.

تحصیل در فضای دانشگاه تا عالی‌ترین درجه و فراگیری موسیقی ایرانی و ادامه آن به صورت حرفه‌ای با نوازندگی سنتور و سه‌تار از ویژگی‌های جالب و کم نظیر خواننده اصفهان

درباره نوآوری و آنچه امروز با این نام دارد در زمینه موسیقی سنتی (ردیفی و دستگاهی) اتفاق می افتد نیز بگویید. از نظر حسام الدین سراج به چه جریان و نگاهی می توان واژه نوآورانه را اطلاق کرد؟

اصلا قرار نیست با توسل به هر چیزی این نوآوری رخ بدهد. قاعدتا این باور نمی تواند چندان صحیح باشد. به طور کل من گمان می کنم نوآوری باید دو منظر را مورد توجه قرار دهد؛ اول این که باید اعتبار هنری و فرهنگی از گذشته به ارث برده باشد و در عین حال حرفی جهت آینده ارائه کند. این کار بسختی اتفاق می افتد چون به کار و تلاش و اندیشیدن نیاز دارد.

تحریر، زینت آواز است

برای مثال در نظر بگیرید نوازنده ای بعد از سال ها تمرین تکنیکش را ارتقا داده هست. آیا صرفا تند نوازی می تواند نشان دهنده این پیشرفت باشد و البته ارتباط مورد نظر با مخاطبان امروز موسیقی را برقرار کند؟ یا مخاطب به صرف سرعت در زخمه زدن به ساز نوآوری را در اجرای آن نوازنده درخواهد یافت و با کار او ارتباط برقرار می کند؟ جنس صدا، ملودی پردازی و اتفاقات زیادی باید در زمینه نوازندگی رخ دهد تا بتوانیم بگوییم نوازنده ای نوآوری کرده هست. در زمینه آواز، آهنگسازی و عرصه ها و شاخه های هنر موسیقی و البته دیگر هنرها هم همین قضیه جریان دارد.

لطفا نظرتان را راجع به تحریر و این که تعداد و گستردگی این تکنیک در موسیقی ایرانی تا چه حد می تواند نشان دهنده هنرمندی خواننده اثر باشد هم بگویید.

تحریر بخشی از آواز ایرانی است درست مثل کلمات در شعر. اگر تحریرها سرجای خودش نباشد و فقط پرتحریری آن هم از نوع نادرستش مورد توجه قرار بگیرد، ناجور می شود. البته گاهی هم ممکن است کم تحریر بودن کار را دچار مسئله کند. به هر صورت باید با توجه به شرایط و مقتضیات کار تحریرها اجرا شود و صرف کم تحریر یا پرتحریر به عنوان یک اصل نمی تواند متضمن کیفیت اوج یا پایین یک اثر در عرصه موسیقی سنتی باشد.

در بخشی از آثار اجرا شده است از سوی شما در سال ها قبل که امروز هم شنیده می شود، ما نمونه های زیادی را سراغ داریم که هرچند تحریرهای متکلف و پر پیچ و خم را در خود ندارد ولی بخوبی می تواند مهارت خواننده را نشان دهد و بر دل ها بنشیند…

امیدوارم که نگاه مردم هم به این ماجرا همین طور باشد که شما گفتید. در ادامه باید بگویم هر لحظه در همه هنرها ماجرا همین طور هست. پیچیدگی ناخواسته و آنچه اصلا مورد تقاضای آن هنر نیست می تواند کار را مغلق کند و ارتباط مخاطبان و علاقه مندان را با آن اثر از بین ببرد. تحریر زینت آواز هست، اصل آواز نیست. به نظر می رسد مصراع هر سخن جایی و هر توصیه مکانی دارد بتواند بخوبی ماجرا را عیان کند. زینت باید در جایی به کار برده شود که همان نقش قشنگی بخشی را داشته باشد نه این که برعکس بر کلیت کار اثر مخرب بگذارد و اصل را هم از بین ببرد.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | موسیقی | خواننده | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs